شناخت وچگونگی ارتباط با افراد بدبین (شکاک)

مقدمه

برای آشنایی وشناخت فرد بدبین و شکاک، قبل از هر سخن وصحبتی، در قدم اول به تعریف این اختلال می پردازیم.

شناخت وچگونگی ارتباط با افراد بدبین

ما به چه فردی می‌گیم بدبین و بدگمان (شکاک)؟

در زبان علم، به شخصی که دچار افکار بدبینانه و شکّ اغراق‌آمیزه اصطلاحاً به اختلال Paranoia یا پارانوئید گفته می‌شه؛ یعنی فرد کج باور و کج تخیّل. در زبان عام به فرد بدبین و شکاک معروفه.

دنیای یک فرد پارانوئیدی (شکّاک)، دنیایی پر از بی‌اعتمادی، سوءظن، حسادت و کینه‌توزی دائمه.

از اون جایی که این افراد دارای الگوی ثابتی، از نظر فکری، رفتاری و عاطفی یکسانی هستن، اگه در زندگی مشترک قرار بگیرن، مدام نسبت به همسرشون حسّ بی وفایی و به قولی خیانت ونیّت‌های پلید دارن و خیلی وقتا دنبال یک سر نخ، یک ردپا و چک کردن همسر خودشونن. شخص پارانوییدی برای اینکه نظر بقیه رو جلب کنه و دیگران باورهاش رو تایید کنن، سعی می‌کنه این باورها رو به همسر و فرزندانش هم تحمیل کنه.

این افراد غرق در ناباوری محتاط هستن و سخت صحبت‌های دیگران رو قبول می‌کنن.

فرد پارانوئیدی با توجه به دیدگاه منفی‌نگری که داره اگه در محل کار یا جمع دوستان ظاهر بشه، صحبت‌های دیگران رو بدون اتلاف وقت به سرعت تعبیر و تفسیر منفی می‌کنه و دیگران رو دشمن خود خطاب می‌کنه و توی ذهنش منتظر رخ دادن یک اتفاق و یا آسیب از جانب اون‌هاست؛ به خاطر همین، همیشه حالت تدافعی داره وانگشت اتهامش در حال گردش به سمت دیگرانه! و واضحه که به این دلیل در بیشتر مواقع دوستان زیادی نداره. واگر احیانا قصد اشکال یا انتقاد از فرد پارانوئیدی داشته باشید خودتون رو برای واکنش تند و پر خاشگرانه این فرد آماده کنید

ریشه اختلال پارانوئیدی و بدبینی در کجاست؟

یکی از علل این اختلال اینه که زمانی که کودک به دنیاد میاد، یک بسته و جعبه که شامل خلق وخوی وصفت های ژنتیکی و وراثتی که از والدین به کودک منتقل شدن رو کودک همراه خود به دنیا میاره و این محیط و تربیته که رفتار‌های کودک تشدید و یا تضعیف و کم رنگ باشن یا به صورت اختلال بروز پیدا کنن.

 

خب اگر تمایل دارید با این افراد ارتباط برقرار کنید چند پیشنهاد براتون دارم:

-اول: زمانی که مشاهده می‌کنید فرد پارانوئیدی مشغول به هیجانات منفی و عبارتی کنترل‌گریه؛ تا حد امکان از این شخص فاصله بگیرید.

– دوم: سعی در اطمینان بخشی کنید. یه راهکار اینه که درنظرش هر چیز که می‌دونید حساسیت بیش از حد داره رو شفاف‌سازی کنید و این آرامش خیال را به او هدیه بدید.

-سوم: اونو به مثبت نگری هدایت کنید.

اتفاق و واقعیّت‌ها رو اون طور که هست براش تعریف کنید و اجازه بدید از دریچه نگاه شما به مسائل نگاه کنه و متقابلاً شما هم با دید اون دنیا رو تماشا کنید که حس تفاهم و درک اتفاق بیفته.

-چهارم:  آمادگی شنوایی ذهنی(زمانی که فرد پارانوئید‌ی در خلوت یک آرامش نسبی داره، با اون صحبت کنید که به درمان این اختلال توسط روانشناس رضایت بده وتحت درمان قرار بگیره؛ چون این افراد همیشه خودشون رو دارای سلامت روان می‌دونن و از دید اون‌ها این دیگرانن که مشکل و اختلال دارن! به عنوان مثال: من اشتباه نکردم این رئیسم اشتباه کرد!

 

سر به دنبالش گذارد چشم بدبین بیشتر / هرقدر بال وپر طاووس رنگین می شود

 

ساجده حیدری

کارشناس روانشناسی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *