۵ تکنیک «تربیت جنسی کودک»

توی این مقاله، قراره به دوتا سؤال متداول والدین بپردازم و ۵تا تکنیک ارزشمند در رابطه با «تربیت جنسی کودک» به شما آموزش بدم؛

اولین سؤالی که مادر و پدر مطرح می‌کنن اینه که :

آیا تمایلات جنسی در کودکان وجود داره ؟

باید عرض کنم خدمتتون که بلههههه، تمایلات جنسی از ابتدای تولد توی همهٔ انسان‌ها وجود داره ولی توی هر سنی به گونه‌ای متفاوت ابراز می‌شه .

به عبارتی ابراز تمایلات جنسی در دورهٔ قبل از بلوغ و بعد از بلوغ متفاوته. مثلا بچه‌ها از نگاه کردن به بدن همدیگه و لمس اون یا دکتر بازی و بوسیدن همدیگه لذت می‌برن و تصوری از هم‌آغوشی و…ندارن .

5 تکنیک تربیت جنسی کودکان

زمان مناسب برای آموزش مسائل جنسی چه زمانیه ؟

شما می‌تونین با کودکتون در هر سن و سالی ، دربارهٔ مسائل جنسی صحبت کنید البته اگر سؤالی در این زمینه پرسید.

اینو در نظر داشته باشید که مسائل جنسی از نظر شما یک تابو به حساب میاد و برای کودک با موضوعات دیگه تفاوتی نداره و از عکس العمل بزرگ‌ترها متوجّه می‌شه که این موضوع با موضوعات دیگه متفاوته.

 

وقتی که قصد جواب دادن به سؤالات کودکتون رو دارید چندتا نکته رو رعایت کنید :

  • سعی کنید شنوندهٔ خوبی باشید و مثل یک دوست پای صحبت‌های کودکتون بشینید تا احساس آرامش داشته باشه و تمام سؤالاتش رو مطرح کنه. این خیلی خوبه که کودک سؤالاتش رو پیش شما مطرح می‌کنه؛ چون شما می‌تونید پاسخ‌های سنجیده و متناسب با سن کودک رو در اختیارش قرار بدید.
  •  سعی کنید جوابی قانع‌کننده و صادقانه بدید تا کنجکاوی کودک ارضا بشه.
  • لازم نیست موضوع رو با تمام جزئیات مطرح کنید.

تربیت جنسی ابعاد مختلفی داره ،مثل تامین امنیت جنسی کودک در برابر متجازوان و بیماران روانی .

 

۵ تکنیک امنیت جنسی کودکان

  1. هرچیزی که بالباس زیر پوشانده می‌شود، عضو خصوصیه و صحبت‌کردن ولمس اون توسط بقیه اشتباهه وباید به مادر و پدر اطلاع بدن.
  2.  به کودک یاد بدید موقع حمام، پدر و مادر و زمان درمان، پزشک یا پرستار فقط اجازه دارن به بدن اون دست بزنن، به شرط اینکه قبلاً حتماً از کودک اجازه بگیرن؛ در غیر این صورت، هیچ‌کس مجاز به چنین کاری نیست و کودک باید به هر کسی در این‌باره «نه» بگه و اگر کسی چنین درخواستی کرد، حتماً به فرد مورد اعتمادش این موضوع رو اطلاع بده.
  3. به کودک یاد بدید رازهای بد نباید راز بمونن. کودک باید متوجّه بشه بین راز خوب و بد تفاوت وجود داره. رازهای خوب (مثل خرید پنهانی هدیه) رو می‌شه مخفی نگه داشت، اما رازهای بد رو باید به فرد مورداعتماد گفت. کودکی می‌تونه اینکارو بکنه که اعتمادبه‌نفس و احساس امنیت با والدینش داشته باشه. مهم‌ترین ابزاری که کودک‌آزار از اون بهره می‌بره، وادار کردن کودک به مخفی‌کاریه؛ «این یه رازه! بین من و تو.» کودک باید بدونه که این یه راز، خوب نیست و نباید راز باقی بمونه.
  4. به کودکتون یاد بدید هنگام نیاز کمک بخواد. اون باید بدونه همیشه کسی هست که بتونه به اون کمک کنه. برای اینکه کودک به شما اعتماد کنه باید پایه‌های ایجاد اعتماد رو از قبل ریخته باشین. کودکی که دائم به‌‌دلیل اشتباهات کوچیک موردانتقاد تند والدینش قرار گرفته، چطور می‌تونه موضوعی به این دردناکی که ممکنه خودش رو نیز در اون مقصر بدونه با والدینش درمیون بذاره؟
  5.  نه» گفتن را به کودکتون یاد بدید. اون باید بدونه درمورد اونچه که نادرست می‌دونه، حق داره «نه» بگه و نباید از «نه» گفتن احساس خجالت یا ناراحتی کنه. وقتی کودک «نه» گفتن رو یاد بگیره و اون رو حق خودش بدونه، یاد می‌گیره که اختیار بدن و احساساتش دست خودشه. به ‌عنوان پدر و مادر شاید براتون سخت باشه، اما کودک باید «نه» گفتن رو توی خونه یاد بگیره. اگه کودک بتونه به اعضای خانواده «نه» بگه، یاد می‌گیره به دیگران هم «نه» بگه.

 

بحث تربیت جنسی خیلی گسترده‌س و تو این مقاله یک‌سری محدودیت‌ها وجود داره (محدودیت حجمی)؛ سعی کردم مطالب اساسی و مهم رو ارائه بدم ،امیدوارم استفاده کنید.

 

مریم تیمان

روان شناس کودک

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *