مثبت اندیش باشیم

 

مثبت اندیش باشیم

 

مثبت فکر کن. فکرهای منفی نکن. خوب فکر کن تا خوب پیش بیاد و… . اغلب این جملات را از افراد و برای مسائل مختلف شنیدیم؛ اما چرا اینقدر مهمه؟ چرا اینقدر این جملات تکرار می‌شه؟ چرا باید مثبت اندیش باشیم ؟مثبت فکر کردن چه اثری داره؟

در این مقاله، قصد داریم به مثبت اندیشی و راه‌های رسیدن به مثبت اندیشی بپردازیم.

انرژی، هیچ‌زمانی از بین نمی‌ره. طبق قانون پایستگی انرژی، انرژی از شکلی به شکل دیگه تبدیل می‌شه؛ پس انرژی افکار باقی می‌مونه و چقدر بده که افکار منفی داشته باشیم تا انرژی منفیشون توی زندگیمون باقی بمونه و چقدر خوبه افکار مثبت داشته باشیم تا انرژی مثبت وارد زندگیمون بشه.

فایده اینکه مثبت اندیش باشیم چیه؟

برای این باید مثبت اندیش باشیم چون مثبت فکر کردن بهمون کمک می‌کنه زمانی که سختی و مشکلی برامون پیش میاد نگرش سالم و دید مثبتی داشته باشیم و تحمّل مشکل برامون آسونتر باشه.

انسان مثبت‌اندیش، می‌دونه مشکلات توی زندگی ابدی نیست و وجودشون توی زندگی حکمتی داره.

تمرین اینکه مثبت اندیش باشیم خیلی کمک می‌کنه تا این نوع تفکّر براتون عادت بشه. شاید اولش براتون سخت باشه که جنبه‌های مثبت موضوع رو پیدا کنید ولی به تدریج براتون عادت می‌شه.

چجوری مثبت فکر کنیم؟

برای اینکه از فکر و اندیشه‌های منفیمون جلوگیری کنی و مثبت اندیش باشیم ؛ لازمه چند تا سؤال که خیلی بهتون کمک می‌کنه رو از خودتون بپرسید:

۱_آیا شرایط در واقعیت همون‌قدر که شما فکر می‌کنید بده ؟

۲_ آیا می‌توان دیدگاه دیگه‌ای داشته باشید و از جنبهٔ دیگه‌ای به مسائل نگاه کنید؟

مثبت اندیش باشیم

 

فاجعه سازی نکنید؛ مشکل رو بزرگتر و سخت‌تر از اون‌چه که هست نبینید.

بخش‌هایی از زندگیتون رو که دوست دارید تغییر کنن رو بنویسید و ببینید کدومشون رو می‌تونید تغییر بدید.

کارهایی رو که دوست دارید انجام بدید. کارهایی که حس نشاط به شما می‌دن و از حس منفی دورتون می‌کنن. در مقاله من کافی هستم دفترفرهنگی آموزشی فانوس در این مورد بیشتر صحبت کردیم.

از فرصت‌ها استفاده کنید.

سعی کنید به سمت تغییرهای مثبت برید . از فرصت‌هاتون استفاده کنید و کارهاتون رو برای بعداً نذارید و در اولین فرصت انجامشون بدید .

اینکه مثبت اندیش باشیم ، مقداری مسریه. بیشتر زمانتون رو با افرادی که مثبت اندیش هستند بگذرونید .

نعمت‌هایی که دارید رو هر روز برای خودتون یادآوری کنید . سعی کنید اونها رو بنویسید و هر چی هست و دارید رو بنویسید . بابت آنها باید شکرگزاری کنیم و مثبت اندیش باشیم . این کار انرژی مثبت شما رو بیشتر می‌کنه و دید شما را به زندگی بهتر می‌کنه.

از کتاب‌های الهام‌بخش استفاده کنید. کتاب‌هایی رو مطالعه کنید که حالتون رو خوب می‌کنه و بهتون حس امیدواری می‌ده.

از واژه‌هایی استفاده کنید که حسّ موفقیت و قدرت و شادی بهتون می‌ده.

زمانی رو برای مدیتیشن بذارید. این کار ذهنتون رو آروم می‌کنه و بهتون آرامش می‌ده و به تقویت مثبت‌اندیشی کمک می‌کنه.

 همیشه هر چقدر شرایط سخت باشه، شرایط بدتر از اون هم وجود داره؛ پس بابت اینکه شرایط بدتر از این نشده، مثبت اندیش باشیم و شکرگزار باشیم.

تاکید مثبت اندیش باشیم در احادیث

در احادیث و کتب دینی هم به نگرش خوب و مثبت اشاره شده . در کتاب صحیفهٔ سجادیه در بخشی از دعای پانزدهم این کتاب ، امام سجاد علیه‌السلام دربارهٔ بیماری خود با خداوند این‌گونه سخن می‌گویند: «خدایا تو، این بیماری را به من هدیه داده‌ای تا گناهانم را به واسطهٔ آن بزدایی و یادآوری باشد بــــرای توبه و به یاد آوردن نعمت پـیشین؛ یعنی تندرستی .» . چقدر زیبا، تفکّر مثبت آموزش داده شده .

شایسته بزرگ زاده

دفترفرهنگی آموزشی فانوس

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *