استعداد یابی کودکان

 چی راجع به اهمیت استعداد یابی کودکان می دونید؟

استعداد یابی کودکان شاه کلید پیشرفت یک کشور و یک جامعه س. استعدادیابی می تونه هم از طریق جامعه و هم توسط خانواده باشه. مقاله ” تنبیه آخرین راهکار تربیت کودک ” رو از دست ندید.

کودکان و نوجوانان به ۸ دسته تقسیم و طبقه بندی می شوند که ما راجع به اون ها صحبت می کنیم که با چه کدهای رفتاری تشخیص بدیم که کودکان توانایی ورود به چه رشته های کاری ای دارند و چطور این استعدادهایی که کشف کردیم رو تقویت کنیم.

استعداد یابی کودکان ۳ الی ۱۳ سال:

استعداد یابی کودکان

گروه اول : کودکان و نوجوانانی که علاقه ی خیلی زیادی به صحبت کردن دارن:

باهاشون خیلی رو به رو شدیم . با این ها خیلی صحبت می کنیم. زمانی که جلویشان را بخواهیم بگیریم ناراحت میشن . آنها غالبا برای درستی حرفشان استدلال دارند و حرف زیاد دارند.

این افراد غالبا دارای ذهن متناسب با استدلال هستند و افرادی هستند که اهل منطق هستند.

چه شغل هایی برای این افراد پیشنهاد میشه؟! یکی از بهترین شغل ها وکالت است . از دیگر شغل ها معلمی – تدریس روزنامه نگاری هست. این افراد اگر وارد این فیلد کاری بشن قطعا موفق خواهند شد. باید چندتا موضوع رو بهش توجه کنیم که بتونه کمک بکنه که این تقویت بشه. یک موضوعی که برای این افراد خیلی مهم است اینه که سعی کنین بخش نوشتاری شون رو تقویت کنید. حالا ممکنه حتی توانایی نوشتن نداشته باشن (سنشون کم باشه). خانواده ها باید به اون ها کمک کنند، افکار اون ها رو مرتب آنالیز بکنند.

راه حل هایی برای استعداد یابی کودکان :

راه اول: یک راه حل خیلی خوب به فرزندتون بگید برای اعضای خانواده نام بنویسید. دوستان و ………… اینجا خیلی تلاش میکنند حرف های پراکنده ای که توی ذهنشون هست رو کنترل کنند و جمع بندی کنند.

راه حل دوم: گوشی موبایلتون رو تنظیم کنین و ازش بخواین صحبت کنه . این باعث میشه ویدئوی خودشون رو ببینن و متوجه اشتباهات خودشون میشن.

مطلب تنبیه آخرین راهکار تربیت کودک رو خوندین؟

گروه دوم استعداد یابی کودکان : کودکانی که دوست خیالی دارند

کودکانی که شخصیت های خیالی دارند( دوست) . با این دوست زندگی می کنند و بازی می کنند .خیلی وقت ها ماجراهایی رو تعریف میکنند که اعضای خانواده میدونن واقعی نیستند! . ولی اون کودک کاملا اشراف که من دارم میبینمشون و دارم باهاشون بازی میکنم! .

این بچه ها دارای قدرت تخیل خیلی زیادی هستند . این افراد می تونن در آینده طراح های خوبی باشن – طراح لباس – طراح شهری یا آرشیتکت….

 

استعداد یابی کودکان

 

گروه سوم : بچه هایی که دوست دارند همه چیز مرتب باشد

توی اتاقشون دوست دارند همه چیز چیده و متب باشد. لگو هاشون و ماشین اسبا بازی هاشون مرتبه توی اتاقشون. به بی نظمی توی اتاقشون یا محیط خونه واکنش نشون می دهند . زمانی که شما یک سری اسباب بازی های مختلف جلوشون قرار بدین اون ها رو براساس اندازه یا براساس رنگ یا … شروع می کنن به مرتب کردنشون و در کنار هم قرار دادنشون.

این کودکان ذهن منطقی ای دارند ، ذهن هایی دارند که براساس منطق شکل گرفته.

این افراد می تونن ریاضی دان های خیلی خوبی بشن . اونا می تونن فیلسوف خوبی بشن و اگر این افراد به سمت و سوی رشته های مهندسی برن خصوصاً اون رشته هایی که به چیدمان ریط داشته باشه می تونن افراد موفقی بشن.

راه کار: به این ها مسئله های ریاضی بدین. مسئله هایی ساده تا پیچیده متناسب با گروه سنی شون . با این کار، اون ها به طور مرتب از ذهن خلاق خودشون توی مسائل ریاضی استفاده کنن.

زهرا حلالی

دفتر فرهنگی آموزش فانوس

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *