قدرت شکرگزاری

اگه شما هم، خواهان موفّقیت و آرامش در زندگیتون هستید، پیشنهاد می‌کنم این مقاله رو دربارهٔ قدرت شکرگزاری از دست ندین .

قدرت شکرگزاری مثل یه قانون و فرمول در فطرت ما وجود داره . فقط کافیه از این فرمول برای رشد و خوشبختیمون استفاده کنیم .

ما به طور فرهنگی و تربیتی شرطی شدیم تا به جای شکرگزاری و تمرکز روی داشته‌هامون، روی چیزهایی که نداریم تمرکز کنیم و حسرت بخوریم .

اگه به زندگیمون با دقّت نگاه کنیم متوجّه می‌شیم هزاران هزار نعمت به ما داده شده. که در اثر عادت برامون عادی شدن و بهشون توجّهی نمی‌کنیم. مثلاً وقتی سالمیم قدرشو نمی‌دونیم و فقط زمانی که بیمار هستیم ارزش سلامتیمون رو متوجّه می‌شیم .

باید دقّت کنیم که نعمت‌های ما فقط اون چیزهایی نیستن که با چشم می‌بینیم . بزرگترین نعمت‌هامون مثل آرامش، شادی، امنیت و … قابل مشاهده نیستن.

تاثیر شکرگزاری در سلامتی

قدرت شکرگزاری

 

طبق تحقیقات علمی، قدرت شکرگزاری باعث فعال شدن دوازده هزار واکنش شیمیایی متفاوت می‌شه. این واکنش های شیمیایی مسئول شفا و ترمیم بدن ما هستن . علاوه بر این، تولید دوپامین و سروتونین هم در زمان شکرگزاری بیشتر می‌شه . مجموع این اتفاقات در بدن، باعث افزایش شادی و صبر و همینطور کاهش افسردگی می‌شه.

انسان‌های با قدرت شکرگزاری ، کمتر به دردهای مزمن گرفتار می‌شن . آنها به خاطر انرژی زیادی که دارن سرحال و بانشاط‌ند و عمر طولانی‌تری هم دارند. علاوه بر این‌ها طبق وعدهٔ حق خداوند اگه شکرگزار باشیم، نعمت‌های بیشتری به سمت ما فرستاده می‌شه. به قول سنایی :

نعمت از ما دان و شکر از فضل ما کن تا دهیم

مَر تُرا زین شکر نعمت، نعمتی دیگر جزا

قدرت شکرگزاری در روابط انسانی

علاوه بر قدردانی از خداوند، ما باید قدردان آدم‌های زندگیمون هم باشیم . ما می‌تونیم این سپاسگزاری و  قدرت تشکر رو به صورت شفاهی یا کتبی به اونها نشون بدیم .

یادمون نره که مهم‌ترین آدم زندگیمون، که همیشه با ماست و کنارمونه، خودمون هستیم. پس باید قدردان تلاش‌ها و دستاوردهای خودمون باشیم و به خودمون عشق بورزیم. بهترین تمرین برای این کار، تمرین آینه است. شما می‌تونین هر شب چند دقیقه روبه‌روی آینه با خودتون صحبت کنین . مقابل آینه بایت تلاش‌ها و موفقیت‌های اون روزتون از خودتون تشکر کنین  .

دفتر فرهنگی آموزشی فانوس مطالب جالبی در زمینه موفقیت تهیه کرده مثل مقاله هدف گذاری و مقاله چگونه خودم محرک خودم باشم که پیشنهاد میکنم مطالعه کنید و لذّت ببرید.

در شرایط عادی زندگی که شکرگزاری نمی‌کنیم، همه چیز در اطرافمون خیلی عادی و معمولی به‌نظر می‌رسه . اغلب دچار روزمرگی می‌شیم. اما به محض اینکه شکر کردن رو شروع می‌کنیم اوضاع تغییر می‌کنه . انگار همه چیز جان تازه‌ای می‌گیره و برامون لذت‌بخش می‌شه .

قدرت شکرگزاری

تمرین قدرت شکرگزاری

اگه با خوندن این مقاله تصمیم گرفتین، این عادت رفتاری فوق‌العاده قودرت شکرگزاری رو در خودتون ایجاد کنین، کافیه یه دفترچه ساده داشته باشین و روزانه ده‌تا از نعمت‌ها و دارایی‌هاتون رو بنویسین و در دو نوبت با تمام وجودتون برای اونها از خداوند تشکر کنین؛ بهتره که این دو نوبت شب‌ها قبل از خواب و صبح ها بعد از بیداری باشه چون که در این دو زمان امواج مغزی شما در حالت آلفا قرار داره و ذهن ناخودآگاه شما در بالاترین حالت تأثیرپذیریه؛ در نتیجه با انجام پیوسته این کار، ذهنیت کمبود و فقر در شما از بین می‌ره و به جای اون ذهنیت ثروت و فراوانی جایگزین می‌شه.  با اینکار مغز شما عادت می‌کنه که روی مسائل مثبت تمرکز کنه و در شما احساس شادی ایجاد کنه

سمیرا جهانگیری زاده

دفترفرهنگی آموزشی فانوس

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *